![]() |
|
|
|
|
|
Home
>
SCHOOL
>
rechten van het kind
|
Rechten van het kind
1. SCHOOLKLIMAAT en SCHOOLPLAN.
- Het is mooi als leerlingen op school kunnen leven en werken in een sfeer van freedom of fear en in een freedom of want (zie verder hoofdstuk 4 ).
- Alle leerlingen moeten bij ons op school regelmatig
*. actief werken aan onderwerpen, die *. contextrijk zijn (aanwijsbaar betekenis hebben in het leven) waarbij de opdrachten zo veelzijdig mogelijk zijn.
- Daarom schrijven we in ons schoolplan o.a.
In 2011 willen wij in onze programma’s expliciet en systematisch aandacht ingeruimd hebben voor democratische basisvaardigheden, maatschappelijke kernwaarden en het omgaan met sociale verscheidenheid. Wij willen een blijvende betrokkenheid van onze leerlingen bij de samenleving stimuleren, die zij kunnen stoelen op een grondige kennis van ons maatschappelijk systeem en op ervaringen met het omgaan met democratische spelregels die zij op school in ruimte mate hebben kunnen opdoen.
2. MATERIAAL en SPELERS.
- We weten nu wat we willen. We willen leerlingen na 4, 5 of 6 jaar uitzwaaien met ook een koffer vol zinvolle maatschappelijke kennis en ervaringen.
- Om dat doel te bereiken hebben we middelen en mensen van buiten de school nodig. En we hebben beide gevonden.
3. IVRK en NELSON de MUNDO.
- Als we zo’n groot doel hebben, hoort daar een gewichtige bron bij. Die bron moet in de wereld als bron erkend en bovendien voor ons toegankelijk en goed bruikbaar zijn.
- The Convention on the Rights of the Child afgekort CRC, in Nederland bekend als het Internationaal Verdrag inzake de Rechten van het Kind, afgekort IVRK is die bron. Het is een VN-verdrag erkend en geratificeerd door nagenoeg alle staten van de wereld.
- Bruikbaar is dit verdrag omdat de juridische tekst via de website www.kinderrechten.nl omgebogen is naar - voor iedereen begrijpelijk - Nederlands.
- De Stichting Nelson de Mundo is onlangs opgericht (site in oprichting is www.nelsondemundo.nl). De stichting heeft twee doelen. Ze wil allereerst de onderwerpen van het IVRK bespreekbaar maken in de klas op de middelbare school. Daartoe moeten er projecten ontwikkeld worden. De stichting helpt op twee manieren bij de ontwikkeling van die projecten: door het beschikbaar stellen van geld en door het uitnodigen van mensen uit de buitenwereld naar de middelbare school. Daarnaast wil de stichting dat Nederlandse middelbare scholen - eenmaal aan het werk met internationale onderwerpen uit het IVRK – ook contact leggen met middelbare scholen uit een ander land
4. TWEE VOORBEELDEN.
- Op 5 oktober 2007 heeft professor Fried van Hoof (Universiteit van Utrecht, faculteit der Rechtsgeleerdheid) in de kantine op de Anodeweg 9 een lezing gehouden waarin hij het IVRK heeft voorgesteld als weliswaar een juridisch document van de Verenigde Naties maar vooral als een begrijpelijk stuk tekst dat gaat over onderwerpen, die spelen bij ons op school, in de straat en bij een ieder thuis. (lees hier het verslag).
- Op de Copernicus hebben we in het schooljaar 2006-2007 reeds twee projecten IVRK ontwikkeld. We noemen IVRK-projecten modules. Iedere module heeft een nummer en het nummer verwijst naar het artikelnummer uit het IVRK. Momenteel werken we met alle 1ste jaars leerlingen aan module 29 “respect”. Wil je meer weten over module 29 lees dan de informatie daarover op onze site.
5. DE OLIVER TAMBOSCHOOL, een stap verder.
- Natuurlijk is het echt. Als we op school werken aan module 29 ( de doelstellingen van het onderwijs volgens de landen van de Verenigde Naties) is dat behoorlijk echt. Maar er is meer.
- Juist omdat de onderwerpen een internationaal karakter hebben, hebben we een internationaal contact gelegd met de middelbare school Oliver Tambo in Elandsdoorn, Zuid Afrika (www.elandsdoorn.com) . We hebben de school bezocht met een delegatie van de school. Dhr. Van Overmeeren, dhr. Van Baar en dhr. Hettinga werden daarbij vergezeld door Rowan Reinderman (h3d) en Princess Attia (h4d).
- Van het bezoek zijn foto’s beschikbaar op de site en we hebben voor leerlingen en personeel een powerpointpresentatie gemaakt, die we op verzoek graag komen presenteren.
- Tijdens dat bezoek hebben de beide directeuren, dhr. Van Overmeeren en dhr. Maleapela, de handen ineengeslagen en de wens uitgesproken elkaar beter te leren kennen en meer voor elkaar te gaan betekenen.
- Daarom hebben we als Copernicus ook een geldbedrag bijeengebracht van 5000 euro. Met dat bedrag heeft dhr. Maleapela het wiskunde onderwijs op zijn school aanzienlijk kunnen verbeteren. Hij heeft voor de bovenbouw leerlingen wiskunde 90 technische tekenborden aangeschaft.
- Deze eerste donatie heeft op de Oliver Tamboschool veel losgemaakt. Het vertrouwen van dhr. Malepela dat de Copernicus voor een aantal jaren zijn school gaat helpen aan onderwijsmiddelen heeft in Elandsdoorn de aandacht getrokken. Momenteel worden pogingen ondernomen om de Oliver Tamboschool internetaansluiting te geven. Dat is in het township Elandsdoorn geen kleinigheid.
- Op dit moment is er niet één computer op de Oliver Tamboschool. Als de school dit schooljaar de beschikking krijgt over een beperkt aantal computers met toegang tot internet zijn we een stap verder.
- Een grote stap verder. We kunnen de internationale onderwerpen uit het verdrag dan door twee verschillende brillen leren kennen: de vertrouwde Nederlandse en de onbekende Zuid Afrikaanse bril.
- Dan komen we erachter dat heel veel dingen die wij hier normaal vinden, helemaal niet zo vanzelfsprekend zijn. Dát besef is pas een echte leerervaring. En die hoort in je koffer voordat je de deur van school achter je dicht trekt.
|
|
|
|
|
|
|
|
Zoeken
|
![]() |
|
|
![]() |
N I E U W S
7 juli:
Meld je aan voor het
leerlingenpanel Cultuur
24 juni:
Projectweek wereldklassen
23 juni:
ontvangst nieuwe brugklassers
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
![]() |